Zgaga w ciąży: Przyczyny, środki zaradcze i zagrożenia

Zgaga w ciąży jest częstym zjawiskiem u wielu przyszłych matek. Jest nie tylko niewygodna i może powodować uczucie pieczenia w klatce piersiowej, gardle, a nawet ustach, ale może być również niepokojąca, jeśli nie wiesz, co ją powoduje. Aby lepiej zrozumieć zgagę w czasie ciąży i to jak sobie z nią radzić, przedstawiamy przegląd jej przyczyn, środków zaradczych i zagrożeń w przypadku przewlekłego stanu zakwaszenia żołądka.

Przyczyny zgagi podczas ciąży

Zgaga w ciąży - łagodzenie palenia
Zgaga w ciąży – łagodzenie palenia

W czasie ciąży wiele kobiet doświadcza zwiększonego poziomu hormonów, takich jak progesteron. Progesteron rozluźnia mięśnie w ciele, w tym dolny zwieracz przełyku (LES). LES znajduje się przy wejściu do żołądka i jest odpowiedzialny za zapobieganie przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przewodu pokarmowego (przełyku). Gdy mięsień ten nadmiernie się rozluźnia z powodu wyższego poziomu progesteronu, pozwala kwasowi żołądkowemu cofnąć się do przełyku – co prowadzi do uczucia pieczenia znanego jako zgaga.

Oprócz zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży inne czynniki mogą przyczyniać się do zgagi w ciąży. Mowa tu o czynnikach takich jak: nadwaga w okolicy brzucha, która wywiera nacisk na żołądek; rosnąca macica napierająca na przewód pokarmowy; oraz niektóre pokarmy, które mogą wywoływać objawy zgagi.

Środki łagodzące objawy zgagi – jak złagodzić zgagę?

Na szczęście istnieje kilka prostych strategii, które mogą pomóc złagodzić objawy zgagi w ciąży. Oto kilka pomocnych wskazówek:

  • Jedz mniejsze posiłki w ciągu dnia zamiast trzech dużych posiłków – zmniejszy to nacisk na żołądek spowodowany jedzeniem większych ilości na raz.
  • Unikaj kładzenia się zaraz po jedzeniu – zamiast tego spróbuj usiąść w pozycji wyprostowanej lub wybierz się na krótki spacer. Pomaga to utrzymać pokarm w żołądku tam, gdzie jego miejsce i zmniejsza refluks do przełyku, gdzie powoduje palący dyskomfort.
  • Podnieś poduszkę łóżka o 15-20 cm – grawitacja pomoże utrzymać pokarm w żołądku podczas snu lub odpoczynku w łóżku.
  • Pij dużo wody – nawodnienie jest ważne dla trawienia, więc pij dużo w ciągu dnia i unikaj napojów zawierających kofeinę lub alkohol, które mogą pogorszyć objawy.
  • Unikaj pokarmów, o których wiadomo, że wywołują zgagę – należą do nich pikantne potrawy, owoce cytrusowe w tym soki, produkty pomidorowe, żywność o wysokiej zawartości tłuszczu, czekolada, mięta, cebula, czosnek; itp.

Leki na zgagę w ciąży dostępne bez recepty

Jeśli domowe środki zaradcze nie przynoszą wystarczającej ulgi w objawach zgagi, lekarz lub farmaceuta może zalecić leki dostępne bez recepty, bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, takie jak leki zobojętniające zawierające węglan wapnia (np, Tums) lub wodorotlenek magnezu (np. Milk of Magnesia); blokery H2, takie jak famotydyna (Pepcid AC) i ranitydyna (Zantac); lub inhibitory pompy protonowej, takie jak omeprazol (Prilosec OTC) i lanzoprazol (Prevacid 24HR). Nie należy przyjmować więcej niż zalecono ani stosować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z pracownikiem służby zdrowia. Niektóre leki dostępne bez recepty mogą wpływać na wody płodowe, jeśli są przyjmowane we wczesnym okresie ciąży, dlatego przed zażyciem czegokolwiek w ciąży należy porozmawiać z lekarzem!

Ryzyko przewlekłej zgagi w czasie ciąży

Chociaż większość przypadków zgagi w czasie ciąży jest tymczasowa i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, przewlekłe przypadki powinny być ściśle monitorowane, ponieważ mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak choroba refluksowa żołądka (GERD), zapalenie / owrzodzenie przełyku (zapalenie przełyku) lub aspiracyjne zapalenie płuc, dlatego należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli odczuwasz uporczywy / silny dyskomfort przez cały okres ciąży!

Przydało się? Udostępnij!
Avatar photo
Marcin Kurpiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *